KLĪVERSALAS TERITORIJAS ATTĪSTĪBA | CONCEPT OF KLĪVERSALA
CONCEPT OF KLĪVERSALA | First life, then space, then buildings - the other way around never works.
Pilsētas mūsdienās saskaras ar pilsētu izplešanās un fragmentācijas fenomenu. Tas prasa attīstīt jūtīgu pilsētplānošanas formu, paredzot dažādu vietu izmantojamību dažādos laikos, aktualizē jautājumu par pilsētas telpas “viesmīlību” un tās pāredzamību pilsētvides lietotājiem. Ir svarīgi domāt par intensīvas attīstības projektiem, pēc iespējas labāk savienojot tos ar mūsdienu pilsētas realitāti.
Pilsēta šobrīd izplešas ne vien telpā, bet arī laikā, un viena no mūsdienu pilsētu iezīmēm ir tas, ka tā ir nepārtraukti aktīva divdesmit četras stundas diennaktī. Individuālā autonomija pieaug, tāpat kā pieaug sociālo mijiedarbību daudzveidība, profesionālā mobilitāte un komunikācijas ātrums; kas viss savukārt noved pie pilsētas izplešanās. No otras puses, pastāv liels pieprasījums pēc apkaimes sociālās dzīves, ko nepieciešams būvēt uz jauniem pamatiem.
Kā izkliedētā pilsēta var tikt transformēta uz ilgtspējīgu pilsētu, pamatojoties uz pašreiz jaunajām sociālajām un kultūras prasībām? Šobrīd tehnoloģiskās pārmaiņas (mobilitāte, komunikācija) ir ne tikai spēcīgi ietekmējušas pilsētu dzīvesveidu, bet arī iedzīvotāju paradumus. Dzīvot kādā pilsētas daļā vairs nenozīmē tikai “būt mājās”, nošķirti no darba, iepirkšanās, atpūtas. Tagad cilvēki vēlas strādāt turpat, kur dzīvo, iepirkties turpat, izmantot jaunus sociālās mijiedarbības veidus un aizpildīt savu brīvo laiku ar sporta un kultūras aktivitātēm, bez nepieciešamības ceļot lielus attālumus no dzīves vietas.
Architects (project authors):
Rihards Čakstiņš (Rīga, Latvia)
Linda Ofelia Rutule (Rīga, Latvia)
Tatjana Ūdre (Rīga, Latvia)
Gresa Morina (Republic of Kosovo)
Daiga Krūmiņa (Rīga, Latvia)
Kaiva Lipiņa (Rīga, Latvia)